História

Myšlienka alternatívnej webovej stránky sa zrodila už začiatkom leta roku 2005. Pôvodne malo ísť o obmenenú verziu školskej stránky s pridaným obsahom a hodnotou. No školská stránka bola medzičasom zlepšená, čiže nápad zapadol prachom.

Časom na webe vzniklo Médium – spojená stránka Aktov GK2 a Time-outu. Zaujímavý nápad. No spočiatku to s ním nevyzeralo veľmi dobre. Prispievali totiž len dvaja ľudia, bol to skôr blog ako internetový časopis. Vtedy sa začala rodiť myšlienka Ghetta k2. Toto však pomenovanie ešte neexistovalo.

Zásadným prielomom pri vzniku tohto projektu boli dve slová. Vyslovené na ulici. Ghetto k2. Perfektný názov pre takúto stránku. Začali sa prípravy. Pôvodne mali trvať dva týždne, ale predlžili sa na dvojnásobok. Toto oneskorenie malo aj pozitívny následok – technické
spracovanie Ghetta je omnoho lepšie ako sa pôvodne plánovalo. Za ten čas (štyri týždne) sa z Aktov GK2 stalo to, čím mali pôvodne byť. Vtedy nám to však už neprekážalo.

Dôležitým prelomom v existencii Ghetta k2 bola migrácia celého systému na vlastný priestor. To bolo spojené so zmenou adresy Ghetta k2 z pôvodnej verzie http://ghetto.gk2-po.sk na doménu, ktorá je od školy (GK2) úplne nezávislá http://ghetto.k2city.eu. Tým sa zo školského projektu stal projekt nazávislý, čím sa dosiahla ešte väčšia možnosť absolútnej ignorácie cenzúry.

19. marec 2006 … Stránka spustená do ostrej prevádzky. O Ghette k2 sa dozvedajú aj ľudia zvonku.

Prvé nedorozumenia a kritika Ghetta. Spôsobená mnou (DaMage-om). Viac články Iba nápad a Ghetto vs. Akty GK2?, kde je nedorozumenie vysvetlené.

23. marec 2006 … Spustená podporná reklamná kampaň = výves plagátov po škole.

9. máj 2006 … Bol publikovaný štyridsiaty druhý článok na Ghette k2. Víťazom sa stal filo s počinom Prebudil sa. Oslava tohto okamihu sa však z doteraz nezistených príčin nekonala.

29. máj 2006 … V školskej jedálni sa stala neuveriteľná vec. Robo nebol posledný.

11. jún 2006 … Zaznamenali sme zaujímavý stav počtu doterajších návštevníkov. A môžem vám s hrdosťou povedať, že návštevník s poradovým číslom 5555 som bol ja (Gnaag).

4. september 2006 … Napriek tomu, že avizované zmeny sa na Ghette zatiaľ neudiali, začiatok školského roka sa našej redakcii neprispôsobil. Pripomienku na ministerstvo školstva pošleme akonáhle vznikne konsenzus. Momentálne sa nevieme dohodnúť, či text pošleme vo forme básne, alebo príbehu.

13. september 2006V trinásty deň deviateho mesiaca roka, ktorého posledná cifra delená prvou dáva výsledok 3 sme dosiahli 13000 návštev. Neviem, či to značí niečo konkrétne, no šťastným výhercom sa stal Voň.

20. september 2006 … V Bratislave sa uskutoční slávnostné odovzdávanie cien v literárnej súťaži „Petržalské súzvuky Ferka Urbanka“. Víťazom tohto ročníka sa stala mladá autorka pôsobiaca na portáli Ghetto k2 pod nickom „Water Nymph“.

22. september 2006 … Najväčšia udalosť všetkých dôb. Redakčná rada Ghetta k2 sa stretla so spoločným záujmom. Súd nad nehodnými sa konal na ráno už bližšie neurčenom mieste.

15. október 2006 … Bolo zavedené nové reštrikčné opatrenie proti kopírovaniu cudzích textov. Ak sa jedná o prepis, prípadne o preklad cudzieho diela, je autor povinný sa o tom v príspevku zmieniť. Porušením tohto pravidla autor súhlasí s odstránením príspevku.

16. október 2006 .. 19:49 SELČ … Došlo k prerozdeleniu práv na našom serveri. Pôvodná zostava redakcie (DaMage = administrátor, Gnaag+filo = editori) sa upravila povýšením Gnaaga na administrátora (DaMage+Gnaag = administrátori, filo = editor). Gnaag-ova (čiže moja) ďakovná reč sa raz určite uskutoční. Možno sa vám to podarí aj zažiť.

29. október 2006 … Víťaz súťaže „Petržalské súzvuky Ferka Urbanka“, dievčina s nickom „Water Nymph“, nám na Ghetto prispela už druhým textom. Jedná sa o báseň Fínske nože.

31. október 2006 … Redakciou Ghetta boli v meste spozorované nezvyčajné úkazy, ktoré našťastie nesúviseli s imatrikuláciou. Viac informácií bude po vyšetrovaní Inkviziciou PB.

15. november 2006 … Redakcia Ghetta zasadla pri písomke z informatiky a zhodla sa. Keďže sa mi nechtiac podarilo mať na hlavnej stránke polovicu príspevkov, sľubujem, že vás budem tlačiť k písaniu. Gnaag

23. november 2006 … PB a Redakcie Ghetta sa vydali po stopách starej židovskej legendy o Golemovi. Výprava bola namáhavá, preto nás únava zmohla príliš skoro. No nové skúseností snáď prinesú niečo nové.

2. december 2006 … Dnes ubehol dvesto päťdesiaty ôsmy (258) deň od spustenia Ghetta k2. Na klávesnici sú to tri čísla hneď pod sebou. Po vydelení tromi dostanete číslo 86. A nechcem sa chváliť, ale dnes som publikoval okrúhly štyridsiaty druhý článok Sínusoida. (Gnaag)

16. december 2006 .. 19:56 SEČ … Síce nie s veľkým nadšením, ale musím vám to povedať. Dnes sa bývalý jediný administrátor Ghetta k2 vzdal vedenia tohto servera. Neodchádza úplne, stáva sa „autorom“. Prisľubil však občasnú technickú výpomoc. Ako dôvod svojej rezignácie uviedol akútny nedostatok času. Odteraz smerujte všetky vaše požiadavky na mňa (Gnaag), prípadne na editora (filo).

14. február 2007 … V priestoroch podkorovia knižnice Slniečko sa konala súťaž v prednese vlastných (autorských) ľúbostných básní. Účasť nebola veľká (3 súťažiaci), ale aj Ghetto k2 malo jedného vyslanca. Miernym sklamaním bolo, že porota sa rozhodla neudeliť žiadne miesto a hlavnú cenu rozdelila všetkým trom zúčastneným. A tak sa hodnota celkovej výhry zmenila z pôvodných 2000,- na 1500,- Sk. Treba povedať: Niekto vie, ako sa má šetriť.

14. marec 2007 … Uskutočnilo sa stretnutie mladých prešovských autorov. Tejto akcie sme sa zúčastnili aj ja (Gnaag) s DaMage-om, ináč všetko prebiehalo hladko.

17. apríl 2007 … Celý systém WordPress, na ktorom beží Ghetto k2 sme upgradeovali na novú verziu 2.1.3. Znamenalo to asi 5 minútovú odstávku webu.

3. máj 2007 … Neuveriteľné sa stalo skutočnosťou. V bufete už neostali žiadne kakaové rezy. So školou to už zjavne ide dole vodou.

5. máj 2007 … Do systému Ghetto k2 bol pridaný plugin In-Series, čo znamená, že môžete vytvárať z vašich článkov seriály. Takto ošetrený článok bude vylepšený o pole Obsah série. Ak je článok prvý v poradí a ostatné ešte len chcete pridať, tak mu zatiaľ sériu nepridávajte.

17. máj 2007 … Elektornickému prameňu na pokračovanie Ghettu k2 bolo pridelené registračné číslo ISSN 1337-4818. Znamená to, že je registrované na www.ulib.sk a v ISSN centrále v Paríži.

8. september 2007 … Verzia WordPressu, na ktorom beží Ghetto k2 bola znova obnovená. Tentokrát sme na server nahodili verziu 2.2.3. Pre užívateľov to znamená opäť vyššiu spoľahlivosť systému.

25. september 2007 … Redakciu Ghetta k2 posilnil nový člen. Autor pod menom Padrino sa k nej pridal ako editor. O túto funkciu požiadal a vzhľadom na skúsenosti bol prijatý momentálne jediným aktívnym členom redakcie (Gnaag).

12. september 2008 … Redakčný systém WordPress, na ktorom je postavené Ghetto k2 bol aktualizovaný na najnovšiu verziu 2.6.2 z pôvodnej verzie 2.3.3. Vyznačuje sa mnohými novinkami, ktoré by mali zlepšiť celkovú funkčnosť portálu. (Gnaag).

10. január 2015 … Po dlhej a úspešnej spolupráci s českým poskytovateľom webového priestoru www.hostingzdarma.cz sme odmigrovali celú k2city.eu doménu ku kvalitnejšiemu slovenskému poskytovateľovi www.websupport.sk. Od zmeny si sľubujeme dokonca aj ušetrenie peňazí (čo je paradoxné, keďže pôvodné riešenie malo v názve slovo zdarma). Navyše sme opäť raz upgradovali verziu wordpressu z 3.6 na 4.1 a opravili drobné chyby v dizajne.

Nie je možné pridávať komentáre.